Eğitim
Giriş Tarihi : 08-10-2021 21:11   Güncelleme : 08-10-2021 21:11

Üniversitemizde “Savunma Sanayii Gençlerle Buluşma” Etkinliği Düzenlendi

Savunma Sanayii Buluşmaları kapsamında Kayseri’ye gelen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof

Üniversitemizde “Savunma Sanayii Gençlerle Buluşma” Etkinliği Düzenlendi

Savunma Sanayii Buluşmaları kapsamında Kayseri’ye gelen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, üniversitemiz öğrenciler ile bir araya geldi.

“Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları” kapsamında Üniversitemize gelen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ilk olarak öğrenciler tarafından açılan stantları ziyaret ederek, öğrencilerin projelerini inceledi.

Daha sonra Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış’ı makamında ziyaret eden Prof. Dr. İsmail Demir, Rektörümüz Çalış’dan üniversite hakkında bilgiler aldı.

Ziyaretin ardından Üniversitemiz Senato Salonu’nda düzenlenen “Savunma Sanayi Üniversite Buluşmaları” etkinliğine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcıları Mustafa Murat Şeker ile Harun Çelik, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, ziyaretlerinden dolayı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’ teşekkür etti.

Konuşmasında üniversitemiz hakkında bilgiler veren Rektör Çalış, şunları kaydetti: “Erciyes Üniversitesi Türkiye’deki 11 Araştırma Üniversitesinden birisidir. Üniversitemiz aynı zamanda YÖKAK tarafından bu yıl ilk defa yapılan ve tüm üniversitelerin değerlendirildiği kurumsal akreditasyonda toplam 6 üniversiteden 5 yıl tam akredite olan üniversitelerden birisidir. Erciyes üniversitemiz eğitim odaklı, AR-GE odaklı bir üniversite. Öğrencilerimizin aynı zamanda AR-GE çalışmalarında çok büyük emekleri var. İki yıl önceki üniversite karnesinde Türkiye’deki üniversiteler arasında en fazla proje yapan öğrenci projesi olan üniversite sıralamasında birinci sıradayız. YÖK karnesinde öğrencilerimizle AR-GE çalışmaların içerisinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi bildiğiniz gibi TURKOVAC aşımız geliştiren bir üniversite geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız tarafından YÖK üstün başarı ödülü kapsamında topluma hizmet ödülü aldık. Bunların hepsi bizleri gururlandırmaktadır.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında üniversitemizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Prof. Dr. İsmail Demir, “Bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınında başarılı çalışmalarıyla TURKOVAC aşısı konusunda önemli mesafeler kaydeden üniversitemizi bu başarılarından dolayı da tekrar tebrik ediyorum. TURKOVAC aşımız üniversitemiz adını duyurdu. Ortaya çıkan her ürün, her başarı bir isim duyurmasına yol açacak ama ürüne giden başarıya giden yolda altta çok sayıda emek ve çalışma var. Bu çalışmada bir kumaşın dokunması gibi ince ince işlemelik oluyor. Bu ince ince işlemenin de kaynağı siz gençlerimiz çünkü yarınları sizinle beraber inşa edeceğiz” dedi.

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Başkan Demir, “Bizlerde sizin gibi öğrenci olduk, üniversite sıralarından geçtik. Şuanda sizlerin önündeki bu imkânlar gerçekten heyecan verici. Bir şey yapabilmek elinizle dokunabilmek bunu duygulayabilmek, ekip oluşturabilmek, bunlar ilerde daha da iyi anlayacağınız şekilde büyük değerler oluşturuyor. Burada bizlere düşen görev ise sizin bu yolculuğunuzda bu gayret ve heyecanınızda önünüze çıkması muhtemel engelleri kaldırmak, teşvik etmek, amaca giden yolda yarının büyük Türkiye’sinde küresel güç olan Türkiye’sinde hep beraber inşa edebilmek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, öğrencilerin sorularını cevapladı.