Eğitim
Giriş Tarihi : 18-04-2022 13:30   Güncelleme : 18-04-2022 13:30

Kayseri Uçak Fabrikası” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Kayseri Uçak Fabrikası” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Kayseri Uçak Fabrikası” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Altuncuoğlu’nun editörlüğünü yaptığı “Kayseri Uçak Fabrikası” kitabının tanıtımı yapıldı.Kayseri 2. Hava Bakım Fabrikası Müdürlüğü’nde düzenlenen törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Vali Şehmus Günaydın ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış ile çok sayıda davetli katıldı.Etkinliğin ilk açılış konuşmasını yapan “Kayseri Uçak Fabrikası” kitabının editörü Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Altuncuoğlu kitap hakkında bilgiler verdi.Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konuşmasında esere önemli katkılar veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkür etti.
Rektörümüz Çalış, şunları kaydetti: “Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Erciyes Teknopark’ta bugün itibari ile 14 firma Savunma Sanayi alanında çalışmalarını sürdürmekte olup, bu firmalarımız milli hava araçlarımızın yakıt sistemleri başta olmak üzere birçok alanda ürün ve hizmet üretmektedirler.
Hava İkmal Bakım Müdürlüğü ve Üniversitemiz arasında düzenlenen protokol ile de A400M uçaklarının bakımı için personel eğitimi konusunda da birlikte çalışmalar yürütülmektedir. Erciyes Üniversitesi, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra yerelde Kayseri, genelde ise Ülkemizin ihtiyacı olan yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarmak amacıyla ilgili sektör, kurum ve kuruluşlar ile birlikte çalışmalar sürdürmektedir. Bu kapsamda Üniversitemiz Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Havacılık Yönetimi’nden Havacılık Elektrik Ve Elektroniği’ne kadar farklı 6 bölümde yürüttüğü eğitim- öğretim faaliyetleri ile gerek insan kaynakları, gerekse de önemli alt yapı desteği ile Havacılık sektörüne ve ekosistemine önemli katkılar sunmaktadır.Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da yaptığı konuşmada 1920’li yıllarda Atatürk’ün talimatıyla kente Tayyare Fabrikası’nın kurulmasına karar verildiğini anlattı.Büyükkılıç, o dönemde doğru düzgün yol olmadığına dikkati çekerek, Niğde’nin Ulukışla ilçesine kadar gelen parçaların kağnılarla Kayseri’ye getirildiğini belirtti.Etkinliğin son konuşmacısı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Sanayiden ticarete turizmden eğitime birçok alanda öncü olan Kayseri’nin kültür dünyasına bir eser daha kazandırmasının haklı gururunu yaşıyoruz. Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehirlerin ruhunu yansıtan önemli semboller vardır. Şuan içinde bulunduğumuz fabrika da kayseri ile özdeşleşen bir yerdir” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından davetliler tarafından “Kayseri Uçak Fabrikası” konulu sergisi gezildi.