Kayseri Haber
HV
31 MAYIS Çarşamba 19:51

GastroAntep dolu dolu geçiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) etkinliklerle tüm hızıyla sürüyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 16:04   Güncelleme : 17-09-2022 16:04
GastroAntep dolu dolu geçiyor

GAZİANTEP (İGFA Festival Park’ta düzenlenen GastroAntep’te, dünya mutfakları tanıtılırken, Gazi şehrin gastronomisi görücüye çıktı. Bu kapsamda GastroAntep için şehre gelen ünlü gastronomi profesyonelleri hem hünerlerini sergiliyor hem de yerel mutfağı tanıma fırsatı buluyor.

 BAŞKAN FATMA ŞAHİN DE FESTİVAL PARKTA STANDLARI GEZDİ

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, festival heyecanına ortak olarak parktaki stantları gezdi. Katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektiren, stantlar hakkında bilgi alan Şahin, burada ayrıca Gaziantep’in el sanatlarıyla üretilen ürünleri inceledi, ürünleri tasarlayanlarla kısa sohbetlerde bulundu.

 GASTRONOMİ MERAKLILARI İÇİN PANELLER, ATÖLYELER, SÖYLEŞİLER WORKSHOPLAR DÜZENLENİYOR

 Festival kapsamında 20 Michelin Yıldızlı Şef, kırmızı biber, isot, sızma zeytinyağı, sade yağ, keçi sütü tereyağı ve en gözde ürün olarak değerlendirdikleri Antep fıstığı gibi yöresel ürünlerle yeni lezzetler denerken atölyeler, gastronomi ve turizm yazarları, gurmeler, yaşam koçlarıyla söyleşiler devam ediyor.

Türkiye’nin ünlü otel ve restoran profesyonelleri, yatırımcılar, ulusal ve uluslararası gıda firmaları, butik tarımcılar, gurme marketler, akademisyenler ve sektör temsilcileriyle paneller ve söyleşiler yapılıyor.

Panel, söyleşi ve workshoplarla dolu dolu geçen GastroAntep 2022 kapsamında Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Songül Hatısaru moderatörlüğünde “Gaziantep Gastronomisinin Gelişme Metodunda Uygulanan Modeller ve Sürdürülebilir Gastronomi” paneli ile devam etti.

Festival kapsamında gazeteci-yazar Gila Benmayor moderatörlüğünde: “Turizm ve Gastronomide Yeni Hedefler ve Pazarlama Stratejileri” paneli, Yiyecek ve İçecek Uzmanı Oğul Türkkan moderatörlüğünde: “Yerel Gıdaların Restoran ve Otel İşletmelerine ve Havaalanlarında Hizmet Veren İşletmelere Adaptasyonu” paneli, Hürriyet Gazetesi Gastronomi, Seyahat, Kültür ve Sanat Yazarı Müge Akgün moderatörlüğünde: “Turizm ve Gastronomi Sektöründe Standartların Sağlanabilmesi için Gerekli Çözüm Yolları” paneli, Yemek Kültürü Yazarı, Araştırmacı Filiz Hösükoğlu moderatörlüğünde: “Gurmelerin Gözünden Gaziantep Mutfağının Gastronomideki Yeri” paneli, Dünya Gazetesi Yazarı Faruk Şüyün moderatörlüğünde: “Dünya Mutfaklarına Yerel Gıdaların Adaptasyonu” paneli, Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen moderatörlüğünde: “Gaziantep Yemek Kültürünün ve Ürünlerinin Ülke ve Dünya Gastronomisine Tanıtılmasında Şeflerin Elçi Olarak Rolü” paneli, TV Programcısı Yemek Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal moderatörlüğünde ise: “Geleneksel Gaziantep Yemeklerinin ve Lezzetlerinin Gün Yüzüne Çıkarılması İçin Gerekli Uygulamalar” paneli düzenlendi.

Festival kapsamındaki söyleşilerde ise 7 Catering Sahibi ve Köşe Yazarı Ebru Erberdi, Günaydın Et Restoranları Kurucu Ortağı ve Şefi Cüneyt Asan ile Ete Dair Her Şey konulu bir söyleşi gerçekleştirirken, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak da “Sürdürülebilir Yaşam için Sürdürülebilir Beslenme” konusunda söyleşiye katıldı.

 ÜNLÜ ŞEFLER GAZİANTEP YEMEKLERİYLE YARIŞTI

 Program kapsamında 5 yıldızlı otellerden Hotel Fairmont Quasar, Sheraton, Hilton İstanbul Bosphorus, Ritz Carlton, Gloria ve Rixos Premium Belek otellerinin şefleri, Gaziantep yemekleri yaptıkları “Chefler  Yarışması”nda mücadele etti.

Öte yandan Yaşar, Özyeğin, Abant İzzet Baysal, Akdeniz ve Gaziantep üniversitelerinin gastronomi bölümleri Gaziantep yemeklerine yer verdikleri menüleriyle rekabet etti.

 ÜLKE MUTFAKLARI GAZİ ŞEHİRLİLERİN BEĞENİSİNE SUNULACAK

 Festivalde İngiltere, İspanya, Kolombiya, Portekiz, İtalya, Almanya, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Fransa, Tayland ve Danimarka olmak üzere 12 farklı ülkenin mutfak kültürü ve gastronomi elçileri de, kendi yemeklerini tanıtma fırsatı buluyor. 

Bu ülkelerin şefleri festival kapsamındaki workshoplarda sunumlar gerçekleştiriyor. Ülkelerinin lezzetlerini Gaziantep’in kendine has ürünleriyle buluşturan şefler, böylece yeni lezzetlerin keşfine çıkarken, festival katılımcılarını ise uzak coğrafyaların lezzetleriyle tanıştırıyor.

 ÇEŞİTLİ FESTİVAL PARK ETKİNLİKLERİ

 Öte yandan çocuk animatörleri, çocuk ve yetişkin sanat atölyeleri, çocuk oyun alanları, lezzetler sokağı, el sanatları sokağı, kurum ve halk stantları ve DJ’ler ve çeşitli müzik etkinlikleriyle vatandaşlar festival boyunca istediği etkinlikte vakit geçirebiliyor.

AdminAdmin

YORUMLAR